SIK SORULAN SORULAR

Aşağıda sık karşılaşılan sorular ve cevapları sunulmuştur. Lütfen bu faydalı bilgileri siparişten önce dikkatle okuyunuz.


S: Ara sınav, Dönem Sonu sorularından hangilerini sipariş etmeliyim?
C: Ara sınavlar ile dönem sonu sınavlarını birlikte sipariş edin. Sınavlar arası yaklaşık 40 gün olduğu için bir daha kargo ücreti ödemek durumunda kalmazsınız.


S: Telefonla sipariş verebilir miyim?
C: Evet, ancak internet üzerinden form doldurularak verilmiş bir sipariş, siparişin içeriğinin doğruluğu ve adres bilgilerinin hatasız olması açısından daha önemlidir. Telefonla alınan bir siparişte hatalar oluşabilir, hatadan dolayı siparişiniz elinize geç ulaşabilir. Lütfen online sipariş vermeyi deneyin. Başaramazsanız her bizi telefonla arayarak ta sipariş verebilirsiniz.


S: Birden fazla kişi için sipariş vermek istiyorum. Ne yapmalıyım?
C: Online siparişinizde veya telefonla siparişinizde birden çok kişi için siparişinizi verebilirsiniz, 1. kişi için dersleri seçtikten sonra üst menüdeki başka bölüm seç'e basın daha sonra 2. kişinin derslerini seçmeye başlayın. Yapamazsanız siparişinizi telefon ile veriniz.


S: Bugün sipariş verdim, elime ne zaman ulaşır?
C: Siparişi mesai saatleri içerisinde verdiyseniz aynı gün kargoya verilecektir. Eğer siparişiniz elinize 3-4 gün içinde ulaşmazsa bizi arayın kargo takibini yapalım.


S: Kaç yılın çıkmış sorularını gönderiyorsunuz?
C: Çoğu bölüm ve ders için 2000 yılından bugüne kadar tüm çıkmış sorular ve cevap anahtarını gönderiyoruz. Ancak bazı bölümler 2000 yılından sonra açılmıştır. Hatta bazı dersler 2013 teki kredili sisteme geçilmesiyle yeni ders olarak AÖF ye eklenmiştir. Bu bölümler için açıldığı yıldan bu güne kadarki sorular gönderilir. Bölümler açıldıktan sonra bazı derslerin müfredatlarında da değişiklik olabilmektedir. böyle dersler için de o dersin müfredatta değişiklik yapıldığı yıldan bu güne kadar ki tüm çıkmış sorularını gönderiyoruz.


S: Ara Sınav, Dönem sonu ne demek?
C: Ara sınav (vize de denir) ilk gireceğiniz sınavın adıdır. Genellikle bu sınavda ünitelerin % 50'sinden (ilk 4 ünite) mesul olursunuz. Dönem sonu sınavı (final de denir) 2. sınavdır.  Finalde tüm ünitelerden mesulsünüz.


S: Vize (ara sınav ve Final Sınavı (yıl sonu) geçme notuna ne kadar etki eder?
C: Vize sınavının % 30'u ile Final Sınavının % 70'i toplanır. Çan eğrisi hesabı olduğu için FF dışındaki tüm dersleri geçersiniz. Eğer ortalamanız 2.0 dan fazla ise DC ve DD olan derslerinizi şartlı geçersiniz.


S: Muaf olunan dersler var mı?
C: Açık öğretime başka bir önlisans veya lisans programından herhangi bir şekilde geçiş yaptıysanız orada gördüğünüz derslerden açıköğretimde muaf olursunuz. Bu dersler genellikle ortak derslerdir. Yabancı Dil, Türk Dili, İnkılap Tarihi, Temel Bilgi Teknolojileri gibi dersleri daha önce görmüşseniz bu derslerden muaf olursunuz.


S: Gönderilen soruların cevap anahtarları var mı?
C: Evet, cevap anahtarları var. Gönderilen sorular kitapçık halindedir. Ve her dersin cevap anahtarı kendi kitapçığının sonuna iliştirilmiştir.


S: Ders kodu, kitapçık kodu ne demek?
C: Ders kodu, AÖF'nin derslerinize verdiği bir koddur. Kitapçık kodu ise sınava gireceğiniz kitapçıklara verilen koddur. Cevap anahtarlarında bazen ders kodu bazen kitapçık kodu yazmaktadır. Ancak kitapçıkların sonuna eklenmiş cevap anahtarları için ders kodlarına veya kitapçık kodlarına bakmanıza gerek yok. Zaten doğru cevap anahtarları kitaçıkların sonuna iliştirilmiştir.


S: Kitapçıkların doğruluğundan emin olabilir miyim?
C: Elbette. Dizgi esnasında oluşmuş olabilecek yazım hataları dışında bunlar geçmiş yıllarda çıkmış sorulardır. Emin olabilirsiniz.


S: Sorular neye göre ayrılmış?
C: Ara sınav, dönemsonu kitapçıkları yıllara göre ayrılarak tasniflenmiştir.


S: Kendi bölümüme ait dersleri bulamıyorum?
C: Bazı bölümlere ait çıkmış sorular henüz yapım aşamasındadır. Bölümler listesini iyice inceleyin. Eğer kendinize ait bölümü bulamıyorsanız sizin bölüme ait sorular henüz hazırlanmamış demektir.


S: Siparişimden farklı bir içerik geldi. Ne yapayım?
C: Oluşabilecek herhangi bir aksaklık halinde bizimle telefonla iletişime geçin. Hatalı kitapçıklar düzeltilip adresinize ücretsiz olarak yeniden gönderilecektir. Bizden kaynaklı her türlü hatayı bir telefonla çözeceğimizden emin olunuz. Siz sadece sipariş verirken dersleri doğru seçtiğinizden emin olunuz.


S: Kitapçıklar okunaklı mı?
C: Kitapçıklarınız dijital makinalarda hazırlanmaktadır. Gayet okunaklıdır ve büyük boydur.


S: Ya beklediğimden farklı bir ücret istenirse?
C: Nadiren de olsa Kargo firmasından veya bizden kaynaklanacak olan yazım hatasından dolayı sizden beklediğinizden farklı bir ücret istenirse, siparişinizi teslim almayın,  önce mutlaka bizi arayın. Bu durum kargo firması ile aramızda çözülecektir.


S: Kargo Saat Kaçta Gelir?
C: Kargolar genellikle mesai saatleri içerisinde Sabah Saat 10:00 ile akşam 17:00 arasında gelir. Eğer adresteyseniz paketinizi teslim eder. Adreste değilseniz not bırakarak gelip sizin kargo firmasından almanızı ister. Kargo aynı adrese ikinci defa gitmez. Kargonuzun adresinize garanti gelmesini istiyorsanız, evde sürekli kimsede bulunmuyorsa, ev adresi yerine daima açık olan bir yakınınızın iş adresini yazınız.


S: Kargo Gelmiş beni bulamadan gitmiş. Neyapayım?
C: Aras kargo ile gelen gönderileriniz için sipariş esnasında vermiş olduğunuz telefondan size ulaşılmaya çalışılır. Eğer kargo firması size ulaşamazsa siparişiniz bize geri gelir. Ptt kargo sizi adresinde bulamamışsa 15 gün bekleme mühleti ile en yakın Ptt kargo şubesinden bekletir. Bu süre zarfında alınmazsa kargo bize geri gelir.


S: Kargo Takip Numarası Ne işe yarar?
C: Kargo firmaları tarafından kargonuza özel verilen bir numaradır ve kargonuzun yerini internet üzerinden online takip etmenize yarar. İlgili kargo firmasının web sitesinden kargonuzun yerini görebilirsiniz.

Ayrıca buradan bize sormak istediğiniz soruları aşağıya mesaj olarak atarsanız 1-2 gün içinde yanıtlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir